SESJA

W związku z dużą ilością pytań chciałbym tutaj wyjaśnić jakie sesje organizuje:


Sesje Komercyjne


czyli kto płaci ten wymaga 🙂 Klient zleca i to on ma decydujące zdanie w większości spraw jak np.: dobór ekipy, miejsca, zakresu sesji itp…

Zleceniodawcą takiej sesji może być modelka lub fotograf.


Duże Projekty TFP


Są to sesje mające za zadanie rozwinąć portfolio wszystkich uczestników sesji.

Takie sesje odbywają się przeważnie w bardzo ciekawych miejscach.  W ostatnim czasie organizowałem sesje np. w Chorwacji (dwa razy w plenerach półwyspu ISTRIA), we wnętrzach bardzo ładnych hoteli jak np.: w Hotelu Arsenal Palace w Chorzowie czy w Hotelu Rycerskim w Czeladzi oraz we wnętrzach Pałacu Dietla. W najbliższym czasie planujemy sesję w największym Polskim klubie Energy2000 (pod Krakowem)…

Do udziału przy realizacji tych projektów zapraszam bardzo doświadczoną ekipę: projektanta/stylistę, wizażystki oraz  “doświadczone” modelki z odpowiednim portfolio – oczywiście modelka musi pasować do tego projektu a to już subiektywna ocena (najczęściej moja lub podjęta wspólnie z pozostałymi osobami realizującymi ten projekt).


Standardowa Sesja (TFP)


Gdy Fotograf lub Modelka mają ciekawy pomysł/projekt i dogadają wszelkie szczegóły odnośnie miejsca, stylu, wizażu, terminu itp…

Przeważnie w takich sesjach uczestniczy doświadczona wizażystka, stylistka (i o ile wizażystka i/lub stylistka nie pracują TFP to koszty tych osób ponosi jedna ze stron lub obie strony dzielą się nimi wg wcześniejszych ustaleń).

Czasami na taką sesję zaproszony jest drugi fotograf lub asystent fotografa.

Takich sesji organizuję coraz mniej (preferuje duże projekty) a jak już to tylko z doświadczonymi modelkami . Po takiej sesji modelka otrzymuje przeważnie min.  4 obrobione zdjęcia (oczywiście wszystko zależy od wcześniejszych ustaleń oraz ilości stylizacji, czasu trwania sesje i tego czy podczas sesji udało się zrealizować zamierzone cele).

Modelki bez doświadczenia lub ze słabym portfolio albo płacą za sesję albo muszą wcześniej przejść “Sesję Testową”.


Sesje Testowe (TFP)


Na taką sesję zapraszam modelki, które moim subiektywnym zdaniem mają “duży potencjał” a jednocześnie zbyt małe doświadczenie lub nie dysponują na tyle profesjonalnym portfolio aby zorganizować większą sesję (co zawsze wiąże się z jakimiś kosztami).

Sesje Testowe odbywają się najczęściej w studio (aczkolwiek możne się zdarzyć  plener lub ciekawe wnętrze). Trwają przeważnie 2-3 godziny. Modelka po takiej sesji otrzymuje 1 lub 2 obrobione zdjęcia (chyba, że sesja będzie bardzo udana i bardzo dobrych zdjęć wyjdzie dużo więcej).

Sesje te odbywają się najczęściej bez udziału wizażystki. Choć czasami się zdarza, że modelka sama organizuje na taką sesję wizażystkę (albo TFP albo pokrywa jej koszty).


Sesje Treningowe (TFP)


Czasami potrzebuję przećwiczyć nowe pomysły,  nowe ustawienia lamp studyjnych albo ustawienia aparatu,  obiektywów itp… itd… Z pewnością dużo łatwiej to wszystko poustawiać z użyciem modelki niż manekinów (choć takimi dysponuje  🙂 ).

Taka sesja nie wiąże się z żadnymi kosztami ani też modelka nie ma obiecanych żadnych obrobionych zdjęć (ale może wybrać kilka “surowych” zdjęć, które otrzyma po sesji). Dla mnie jest to możliwość na doskonalenie swojego warsztatu a dla modelki jest to możliwość obycia się w profesjonalnym studio oraz pozwoli nabrać doświadczenia przed obiektywem.


A co to jest TFP???


naukowo:  TFP – Time for Print

czasami – TFCD – Time for CD

a w polskiej wersji jest to najczęściej TF-e-mail


w skrócie jest to darmowa sesja na zasadzie zdjęcia za zdjęcia.


Modelka pozuje i w zamian za to otrzymuje od fotografa zdjęcia (do celów niekomercyjnych), które może wykorzystywać do promocji swojej osoby na różnych portalach, w portfolio  itp… a fotograf w zamian za zrobienie (i obrobienie) zdjęć ma prawo wykorzystywać te zdjęcia do promocji własnej osoby.

W pierwotnej (oryginalnej) wersji  – modelka w zamian za pozowanie otrzymywała wydrukowane zdjęcia (TFP), później popularniejsze stało się TFCD gdzie modelka otrzymywała zdjęcia w wersji cyfrowej (czyli na płycie CD). Obecnie mimo używania pierwotnej nazwy TFP (czyli wydrukowane zdjęcia) – modelka najczęściej otrzymuje zdjęcia w wersji cyfrowej na pocztę e-mail.