Wywiad dla chińskiego magazynu – Image Ages Magazine

29 kwietnia, 2016 | Filed Under Uncategorized | Możliwość komentowania Wywiad dla chińskiego magazynu – Image Ages Magazine została wyłączona 

W lutowym numerze chińskiego magazynu fotograficznego – Image Ages Magazine – ukazał się wywiad ze mną 🙂
Dla tych co nie widzieli albo widzieli ale nie potrafią czytać po chińsku obiecałem, że opublikuję na blogu wywiad w języku polskim i angielskim 🙂




Polska wersja:
1. Przedstaw się nam, proszę

Mam na imię Bartek, jednak w świecie fotografii znany jestem pod moim nickiem artystycznym “Nino Veron”.
Pochodzę z Polski. Urodziłem się w Sosnowcu (duże miasto na południu Polski). Tutaj mam też swoje studio fotograficzne i bazę wypadową na sesje. Uwielbiam podróżować dlatego wiele sesji wykonywałem w różnych zakątkach Europy.

Na co dzień prowadzę firmę internetową ale każdą wolną chwilę poświęcam fotografii – kiedyś fotografii podróżniczej, później fotografii sportowej a od 7 lat fotografii ludzi. Od wielu lat specjalizuję się w fotografii pokazującej piękno kobiecego ciała – w czarno-białych (analogowych) aktach i w nagości zakrytej. Czasami fotografuję też portrety i fashion.
Najlepiej czuję się fotografując kobiety w bardzo ładnych, stylowych i zabytkowych wnętrzach lub w plenerze.

W 2013 roku zostałem zwycięzcą najbardziej prestiżowego Polskiego konkursu dla fotografów aktu – Jest to coroczny konkurs “FotoErotica” organizowany przez magazyn PLAYBOY.

2. Jaki jest nurt Twojej fotografii?.

Jak już wcześniej wspomniałem, specjalizuję się w fotografii kobiecego aktu. Jednak słowo AKT dla wielu osób zaczyna mieć inne znaczenie. W samej fotografii aktu w ostatnich kilkunastu/kilkudziesięciu latach wyodrębniło się wiele nurtów: jedni specjalizują się w fotografii komercyjnej – glamour czy “Playboy style”, inni preferują studyjne zdjęcia typu “światło-cień”. Jeszcze inni preferują fetish, bdsm czy erotykę. Ja natomiast uwielbiam zmysłowe i subtelne zdjęcia, które w delikatny sposób pokazują piękno kobiecego ciała. Bardzo często wykonuję zdjęcia buduarowe ale nie tylko. Jeśli mam możliwość robić zdjęcia w bardzo ładnym plenerze to z chęcią z tego korzystam 🙂
Jednak cały czas staram się by moje czarno-białe zdjęcia pokazywały eleganckie, pewne siebie i mocne kobiety oraz delikatne i bardzo zmysłowe dziewczyny.

3. Co jest ważne w fotografii aktu? Ideologicznie oraz technicznie.

To jest takie pytanie na które można odpowiedzieć kilkoma słowami… emocje, oczy, twarz, gesty… A można też opowiadać godzinami i nie opowiedzieć wszystkiego. Najlepsze zdjęcia bronią się bez słów a do tych słabszych można wymyślać przeróżne historię a i tak nie zdobędzie się widza. On szybko spojrzy na zdjęcie i po kilku sekundach o nim zapomni. Jak w przypadku każdej innej fotografii zdjęcie musi mieć przekaz. Powinno skłonić choćby do krótkiej refleksji. Bardzo dobre zdjęcie powinno wywołać emocje (oh… ah… wow… 🙂 🙂 ) lub pytania a może niedopowiedzenia, które każdy zinterpretuje na swój sposób… każdy wymyśli swoją historię.

Słabe zdjęcia zapomnimy w chwili następnego kliknięcia czy przewinięcia kolejnej strony w albumie.

Na większości moich zdjęć chcę pokazać emocje, subtelność, zmysłowości czy też dumę i pewność siebie a nie mógłbym tego zrobić bez pokazania twarzy modelki, jej spojrzenia czy gestów. I to jest dla mnie najważniejsze w fotografii aktu.
Jeśli chodzi o aspekt techniczny to dla mnie jest on mniej ważny. Bardzo dobre zdjęcie… takie które ma przekaz, które wywołuje emocje – obroni się nawet jeśli technicznie nie będzie w pełni doskonałe.

Ja bardzo często przeglądam albumy ze zdjęciami moich ulubionych fotografów – Helmuta Newtona, Petera Lindbergha czy Ellen Von Unwerth … i są tam często zdjęcia, które mają niedociągnięcia techniczne, są tam zdjęcia poruszone czy przepalone (a są to cechy na które wielu współczesnych fotografów zwraca uwagę) ale te zdjęcia mają taką siłę… takie emocje… taki przekaz… że on odgrywa główną rolę i po obejrzeniu tych zdjęć zostają one na długo w pamięci i nikt nawet nie pamięta o tych niedociągnięciach technicznych.

4. Co robisz by modelki podczas sesji czuły się swobodnie?

Fotografia aktu to bardzo ciężka dziedzina, która wkracza w intymność modelki.
Mam za sobą kilkaset sesji aktowych i dzięki temu ogromne doświadczenie. Wiem, że modelki najswobodniej się czują gdy wiedzą, że trafiły do profesjonalisty. Gdy modelka wie, że przed nią jest fotograf, który jest nastawiony tylko i wyłącznie na to by wykonać bardzo ładne zdjęcia to czuje się pewniej i swobodniej. Już przed sesją staram się ustalić wszystkie szczegóły takie jak zakres zdjęć, makijaż, stylizację, miejsce zdjęć oraz ekipę jaka pomoże nam w realizacji zdjęć. I zawsze staram się by nie było osób postronnych, by ekipa (wizażystka, fryzjerka, stylistka) była jak najmniejsza. Im mniej osób na sesji tym jest większa intymność i prywatność a na tym bardzo zależy większości modelek. Dbam o to by podczas robienia zdjęć jeśli nie ma takiej konieczności nikt nie przebywał w pobliżu modelki. Dzięki temu on ma swobodę i pewność, że nikt nie będzie jej podglądał gdy ona wykonuje różne pozy bo to co widzi fotograf jest często odmienne od tego co widzi osoba stojąca z boku modelki.

Większość kobiet i nawet bardzo doświadczonych modelek ma swoje kompleksy. Dlatego podczas sesji staram się zawsze chwalić modelki i dodawać im wiary w siebie. Staram się by przez całą sesję panowała pozytywna atmosfera gdyż wtedy modelki są pewniejsze siebie i są skoncentrowane na tym by zrealizować wizję fotografa.

5. Czy obmyślasz ujęcia i mówisz modelce co masz na myśli, czy pozwalasz modelkom działać samodzielnie i chwytasz te momenty?

Realizuję głównie moje pomysły i projekty. Przed każdą sesją wiem co chcę osiągnąć i staram się dobierać modelki do moich pomysłów. Są modelki, które fantastycznie radzą sobie w sesjach buduarowych, w subtelnych i zmysłowych pozach. A nie zawsze te same dziewczyny poradzą sobie w bardzo seksownych i wyzywających sesjach. Działa to też w drugą stronę. Dlatego mając pomysł i miejsce sesji rozglądam się za modelkami, które będą najbardziej pasowały do moich koncepcji.
Przeważnie dokładnie mówię jaki mam pomysł i co chcę osiągnąć. Bardzo często staję czy kładę się w miejscu w którym chcę zrobić zdjęcia i pokazuję o jakie pozy mi chodzi. Z boku na pewno wygląda to śmiesznie ale wtedy mam pewność, że dobrze przekazałem jaki mam pomysł 🙂
Tak się dzieje szczególnie jak pracuję z początkującymi modelkami lub z takimi, z którymi nigdy wcześniej nie pracowałem. Ale mam też grupę moich ulubionych modelek z którymi rozumiem się bez słów i które bardzo dobrze wiedzą jaki mam styl i co najbardziej lubię na zdjęciach – takie dziewczyny mają dużo większą swobodę w pozowaniu. Pracując z bardzo doświadczonymi modelkami gdy już zrealizowałem swoje wizje i pomysły pozwalam by same też zaproponowały coś od siebie 🙂

6. Jak operować światłem by wykonać piękne akty?

Oczywiście światło jest jednym z najważniejszych elementów dobrego zdjęcia. Jednak każdy fotograf ma swoje własne preferencje odnośnie oświetlenia. Jedni pracują w studio i uwielbiają “światło-cień” – czyli taką grę sztucznym światłem, która pozwala pięknie pokazać czy zarysować ciała modeli. Jest to bardzo ważne dla osób pracujących “formą i kształtem”. Innego rodzaju oświetlenia używa się do fotografii glamour czy “Playboy style” – gdzie wiele lamp oświetla bądź doświetla modeli tak by ładnie pokazać ciało oraz wiele detali i szczegółów czy to ciała, odzieży czy otoczenia.
Ja natomiast nie lubię i prawie nigdy nie stosuję sztucznego oświetlenia.
Uwielbiam pracować tylko na świetle dziennym (zastanym). Dlatego bardzo dużo uwagi przywiązuję do warunków pogodowych, do pory roku, do tego o której godzinie jest wschód czy zachód słońca. Nawet jeśli robię zdjęcia we wnętrzach to zawsze staram się wcześniej zorientować na którą stronę są okna w tych wnętrzach oraz to jak i o której godzinie będzie światło wpadało do wybranych pomieszczeń. Czasami pomagam sobie przy doświetleniu jakiś szczegółów – blendą.

7. Jakiego aparatu używasz?

Aparat jest tylko narzędziem i nie przywiązuję do niego większej wagi. Zawsze najważniejszy jest pomysł na zdjęcie i jego realizacja. Zdjęcie bez pomysłu, bez przekazu nie obroni się nawet jeśli wykorzystamy najdroższy i najnowocześniejszy aparat i obiektyw. Natomiast zdjęcie, które ma przekaz obroni się nawet jeśli wykonamy je bardzo tanim aparatem. Nawet jak będzie czasem lekko nieostre czy przepalone.
Ja od 5 lat pracuję tylko na aparatach analogowych średniego formatu. Obecnie wszystkie moje zdjęcia wykonuję na aparacie Hasselblad 203FE do którego mam dwa obiektywy – 110/2 – do portretu i 80/2,8 do całej sylwetki.
Aparaty analogowe uczą myślenia i dbałości o każdy szczegół. Ze względu na spore koszty filmu analogowego oraz chemii do jego wywołania już na etapie robienia zdjęcia pilnuję by wszystko było tak jak tego oczekuję. Każde zdjęcie staram się robić powoli i rozsądnie tak by każdy kadr był przemyślany, by poza modelki była prawidłowa, by na zdjęciu nie było niepotrzebnych i rozpraszających elementów.
W aparacie analogowym nie mam możliwości podejrzenia zdjęcia na wyświetlaczu dlatego muszę pracować moją wyobraźnią. Pierwsze efekty mojej pracy oglądam dopiero po zeskanowaniu wywołanych filmów a wtedy jest już za późno by cokolwiek jeszcze zmienić czy poprawić.
Obecnie na sesji robię ok. 24-36 zdjęć (2-3 filmy średniego formatu) i wybieram dużo więcej zdjęć niż w czasach gdy pracowałem tylko aparatem cyfrowym i robiłem 200-400 zdjęć 🙂

==============================================================================



English:
1. Could you please introduce yourself?

My name is Bartek but in the photographical world I am known under my nick “Nino Veron”. I’m from Poland. I was born in Sosnowiec (a city in Southern Poland), which is also my starting base for photoshoots and I have my photo studio there. I love travelling, so a lot of my photoshoots took place in various places around Europe.
My everyday work consists of managing of an Internet-based company but I devote every spare moment to photography – at first it was travel photography, then sport photography and for seven years it has been the photography of people. I have been specializing in photography, showing the beauty of female body for many years – mostly black & white (analogue) nude and covered nude. Sometimes I also do portraits and fashion photography.
I feel best capturing the images of women in beautiful, stylish and antique interiors or outdoors. In 2013 I won the most prestigious Polish competition for authors of nude photography – it is an annual competition called “FotoErotica” held by PLAYBOY magazine.

2. What is the trait in your photography?

As I said earlier, I specialize in female nude photography. But the word “nude” has started to have different meanings for some people recently. In nude photography solely, a few traits have formed in some recent years. Some photographers specialize in commercial photography i.e. glamour or “Playboy-style”, some prefer “light and shadow play” photos. Others have a preference for fetish, bdsm or erotica. I, on the other hand, love sensual and subtle photos showing the beauty of female body in a delicate way. I take boudoir photos very often but not only: whenever I have an opportunity to shoot in some beautiful outdoor setting, I do it with pleasure. 🙂
But at the same time, I try to make my black & white photographs to show elegant, self-confident and strong women as well as delicate and very sensual girls.

3. What is important about nude photography? Ideologically and technically?

It is a question which can be answered with a few words only… emotions, eyes, face, gestures… Or it can be discussed for hours and it still won’t be covered in full. The best photos speak for themselves while not so good ones can be given a lot of stories and explanations but still they won’t gather audience. The viewer will just look at the photo briefly and forget it in a few seconds. Just like in the case of every other type of photography, a photo needs to have a meaning. It should bring even a short reflection. A very good photo should be able to bring up emotions (Oh…Ah… Wow… :):)), questions or maybe a sense of mystery which can be interpreted by every person in his or her own way… everyone can make up their own story. We forget all the weak photos as soon as we scroll through the page or click on the next subpage in the gallery.
I want to show emotions, subtlety, sensuality or pride and self-confidence in most of my photos and I wouldn’t be able to do this without showing the model’s face, her look or gestures. This is what’s most important for me in nude photography.
As for the technical aspect, it is less important for me. A very good photo – the one which has a meaning and brings up emotions – will defend itself even if it is not technically perfect.
Very often when I look at the galleries of my favourite photographers – Helmut Newton, Peter Lindbergh or Ellen Von Unwerth, I can see technically imperfect photos. There are photos which are moved or burnt ? which are the flaws that many contemporary photographers point out – but these photographs have such strength… such emotions… such meaning… that only these positive features play the first role in them, so they stay in one’s memory for long and nobody even thinks about the technical flaws of the photograph.

4. How do you make your models feel relaxed when shooting?

Nude photography is a very hard genre which steps into the model’s intimacy.
I have realised a few hundreds of nude photoshoots and because of that I have a huge experience. I know that models feel most comfortable when they know they have met a professional. If a model knows that she is standing in front of a photographer whose one and only aim is to take beautiful photos, she feels more confident and comfortable. Before the shoot I try to talk all the details over, such as the range of shooting, makeup, styling, setting and the team which will help us realise the photoshoot. And I always take care that there are no random people around and that the team (makeup artist, hair stylist, fashion stylist) is as small as possible. The less people are present during the shoot, the more intimacy and privacy the model has, and this is a thing which most of the models really care about. I make sure that, if it is not necessary, there are no people around the model. Thanks to that, she feels comfortable and sure that nobody will peek at her when she performs various poses, because whatever the photographer sees, very often differs from what a person standing next to a model can see.
Most women and even very experienced models have their own complexes. That is why I always try to give positive feedback to the models and give them more faith in themselves. I try to keep the atmosphere positive during the whole photoshoot because then the models are more self-confident and concentrated on the realisation of the vision of the photographer.

5. You think before you shoot and tell the model what you think or let the models perform themselves and you capture the moment?

I realise mostly my own projects and ideas. I know what I want to obtain and I choose the models who fit into the idea before every photoshoot. There are models who are fantastic in boudoir shootings, in subtle and sensual poses but not always the same models can perform well during some very sexy and provocative photoshoots. The rule also works the other way, so whenever I have an idea and a place for a photoshoot, I look around for models, who would fit in my concepts best.
Most often I describe my idea thoroughly and say what I want to obtain. Very often I just stand or lie in the spot in which I want to take the photos and show the poses that I have on my mind. It surely looks funny when seen from the distance but only then I can be sure that I transferred the thought exactly the way it should be 🙂
This happens most often when I work with inexperienced models or those, who I have never worked before with. But there is also a whole group of my favourite models with whom I can communicate without words, who know my style well and who know what I like in my photos most – such women are far more comfortable in their modelling. When I work with very experienced models, I ask them to suggest some ideas of their own after we have realised my visions. 🙂

6. How to use the light to shoot beautiful nude photography?

Of course light is one of the most important elements of a good photo. But every photographer has his or her own preferences towards the lighting. Some work in a studio and love the “light and shadow” – i.e. such play with artificial lighting, which enables to show or outline the bodies of models in a beautiful way. It is very important for people working with “shape and form”. A different type of lighting is used with glamour or “Playboy-style” when a lot of lamps lights or helps to light the models to nicely show the body and many details: of the body, clothes or surrounding.
I, on the contrary, don’t like and almost never use any artificial lighting.
I love working only with the daylight ? the existing light. This is why I pay a lot of attention to weather conditions, season of the year and to the time the sun rises or sets. Even when I take photos indoors, I always try to get to know which side of the world the windows face and how and when the sun enters the chosen interiors. Sometimes when I need to light some details, I use a reflex panel.

7. What kind of camera do you use?

A camera is just a tool and I don’t pay much attention to it. The idea for the photo and its realisation is always most important. A photo without an idea, without a message, won’t speak for itself even if we use the most expensive and modern camera and lens. However; a photo which has a meaning, will defend itself even if we take it using a very cheap camera. And even if it is a bit out of focus or burnt.
I have been working with medium format film cameras for five years. At the moment I take all my photos with Hasselblad 203FE and I have two lenses to it: 110/2 for portrait and 80/2,8 for full body photos.
Analogue cameras teach to think and care about every detail. Because a photographic film and the photochemicals which are essential to develop the photographs are expensive, I have to make sure that everything goes the way I want it at the very moment of taking the photo. I try to take every photo slowly and reasonably, so the frame is thought over, the model’s pose is right and there are no distracting and unnecessary elements in the photo.
There’s no possibility to see the photo immediately after taking it with an analogue camera, so I have to work with my own imagination. I can see the first effects of my work only after I scan the developed films and that is already too late to change or to improve anything.
Right now, during a shoot, I take about 24-36 photos (i.e. 2-3 medium format films) and finally I choose many more photos than back in the times when I worked with a digital camera, taking 200-400 photos at once 🙂